zdrowy tryb życia co to

Zdrowy tryb życia, czyli jaki?

Zdrowy tryb życia to fraza, która przewija się wszędzie i jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Ale co to tak naprawdę oznacza? Postanowiliśmy przybliżyć Ci temat, ponieważ w Slow Chefie kochamy zdrowe jedzenie, które przecież jest częścią zdrowego trybu życia! 

Co to jest zdrowy styl życia?

Termin ten od lat przewija się w różnych dziedzinach nauki: socjologii, medycynie czy psychologii. Wynika to z faktu, że zdrowy styl życia zyskuje na znaczeniu. Z drugiej strony mamy przecież coraz większy dostęp do zdobyczy medycyny, a jednak stan zdrowia społeczeństwa wcale nie staje się lepszy. Mało tego! Nasze choroby cywilizacyjne coraz częściej przecież związane są otyłością oraz nieprawidłowym odżywianiem, zmagamy się z nietolerancjami pokarmowymi. Dlatego też to właśnie zdrowy styl życia staje się mocnym filarem, na którym warto postawić swoje zdrowie. Zdrowy tryb życia to synergia naszych działań na różnych obszarach: jedzenia, aktywności fizycznej, snu i stanu psychicznego.

Zdrowy tryb życia to działania, które możemy podjąć samodzielnie, których celem jest ochrona organizmu przed chorobami oraz zachowanie dobrego samopoczucia. Na zdrowy tryb życia składają się: zdrowa dieta, aktywność fizyczna, dobry sen i odpoczynek.

Jak żyć zdrowo? 

  1. Zadbaj o zdrowe jedzenie, czyli wpadnij do nas. 🙂 W tym przypadku ważny jest zdrowy bilans energetyczny, co oznacza, że spożywasz tyle, ile potrzebujesz. Nie przejadaj się. Selekcjonuj produkty: wybieraj te świeże, naturalne i nieprzetworzone. Wyrzuć fast foody i zwiększ ilość warzyw i owoców. Przede wszystkim pij dużo wody
  2. Postaw na aktywność fizyczną, którą lubisz i pamiętaj, że nie ma gorszej i lepszej aktywności. Spacer, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Częstym błędem jest katowanie się czymś, czego się po prostu nie lubi. Wtedy wszystko idzie jak po grudzie. A naprawdę każda aktywność fizyczna jest super: dotleniasz swój mózg i komórki ciała, redukujesz kumulujący się w organizmie stres. 
  3. Śpij. Dobry sen i jego odpowiednia ilość jest bardzo ważnym elementem zdrowia. W trakcie snu dajesz organizmowi odpocząć i to tak porządnie: odpoczywa Twój mózg, mięśnie układ pokarmowy i wszystkie narządy. 
  4. Rzuć nałogi. Palenie jest szkodliwe i naprawdę warto rzucić ten nałóg. Alkohol warto zminimalizować. 
  5. Spróbuj myśleć pozytywnie. Wiemy, że to wyświechtany slogan. Ale wcale nie jest to takie naciągane, jak pozornie brzmi. Zacznij dostrzegać pozytywne aspekty w życiu i ciesz się nimi. Pozytywne nastawienie pozwala lepiej przechodzić przez stresujące sytuacje. Zaczynasz pomijać małe niedogodności i przestajesz zwracać na nie uwagę. Oczywiście nie jest to kwestia jednego dnia, ale ćwiczenie czyni mistrza. Bycia dobrze nastawionym naprawdę można się nauczyć! 

Jak to robić tak dokładniej? Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej prawdę Ci powie! 

Na początek najważniejsza sprawa: piramida kierowana jest do osób zdrowych. Jeśli zmagasz się z chorobami, wszelkie działania konsultuj z lekarzem lub odpowiednim specjalistą (np. fizjoterapeutą czy dietetykiem). 

co to jest zdrowy styl życia

Warzywa i owoce 

Istne bogactwo antyoksydantów, które są naturalną tarczą ochronną przed nowotworami. Regularne spożywanie warzyw i owoców znacznie zmniejsza zachorowalność, a co za tym idzie umieralność na choroby układu krążenia czy cukrzycę. Warzywa i owoce możesz spożywać w jak największej ilości. Powinny stanowić połowę tego, co jemy prawidłowa proporcja ¾ warzywa, ¼ owoce.

Ziarnko do ziarnka  

Orzechy i nasiona to cudownie wartościowe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tutaj masz naprawdę szeroką gamę do wyboru: orzechy włoskie, laskowe, nerkowca, pekan, pistacje, pestki dyni, ziarna słonecznika, sezam. Ziarenka możesz dosypywać do różnych dań. Świetnie będą komponować się z sałatkami, kanapkami czy zupami. 

co to jest zdrowy tryb życia, slow chef catering dietetyczny, szczecin

Zioła

Zioła mają właściwości prozdrowotne i są bezpieczne dla zdrowia. Potrzebujesz uspokoić skołatane nerwy, sięgnij po melisę. Masz problem z brzuchem, sięgnij po miętę. Twój metabolizm ma zadyszkę, sięgnij po pokrzywę, a jeśli chcesz oczyścić wątrobę, to pomoże Ci laska cynamonu. 

Co z tym mięsem? 

Kolejne badania pokazują, że nadmiar mięsa zakwasza organizm i zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Oczywiście to nie oznacza od razu, że musisz całkiem wyrzucić mięso z menu. Zaleca się pół kilograma mięsa tygodniowo. Badacze sugerują jednak, aby ograniczać wieprzowinę na korzyść drobiu. Istotną sprawą jest również źródło pochodzenia mięsa. Dlatego warto stawiać na te sprawdzone.

co to jest zdrowy styl życia

Jak żyć zdrowo? 

Tutaj po raz kolejny podpowiadamy metodę małych kroków. Wcale nie musisz od razu biec maratonu i przerzucić się na marchewki oraz wodę z miętą. Nawyki warto wprowadzać stopniowo. Zacznij od spaceru. Postaw na pierwsze zielone przekąski i pij więcej wody. Każdy krok jest dobry. Nawet jeśli się złamiesz i sięgniesz po czipsy, to nie załamuj się i następnego dnia po prostu zacznij od nowa. Zdrowy tryb życia szybko sprawi, że poczujesz się lepiej, będziesz mieć lepszą kondycję cery, więcej energii i spokoju ducha. Dlatego naprawdę warto nad tym pracować i krok po kroku wymieniać szkodliwe nawyki na te zdrowe. Bo zdrowe życie to fajne życie! 

Przeczytaj również:

Comments:1

Dodaj komentarz