cheat meal na diecie, slow chef, catering dietetyczny szczecin

Cheat meal, czyli oszukany posiłek

Cheat meal, czyli oszukany posiłek przywędrował do nas amerykańskiego środowiska fitnessu i kulturystyki. Oszukany posiłek to najczęściej coś niezdrowego i wysokokalorycznego. Może to być coś słodkiego lub słonego. Najczęściej cheat meal to jedzenie typu fast food lub słodycze.

Brzmi dość kontrowersyjnie, zwłaszcza jeśli zestawimy to z dietą, która obfituje w zdrowe i zbilansowane posiłki. Dlaczego więc oszukany posiłek jest tak często poszukiwany w różnych dietach? Jakie ma wady i zalety oraz co my o tym sądzimy w Slow Chefie. 

Zalety oszukanego posiłku

Nie da się ukryć, że bycie na diecie może być w pewnym momencie trudne. Tym bardziej, że każdy z nas od czasu do czasu ma ochotę na coś, co niekoniecznie jest zdrowe. Naprawdę nie ma w tym nic dziwnego i strasznego. To, że czasem masz ochotę na czipsy nie oznacza, że zaraz zejdziesz na złe tory, porzucisz dietę i zniweczysz efekty. Jak się okazuje, to właśnie cheat meal może Ci pomóc wyregulować zachcianki. 

Na początek ustal, kiedy pozwalasz sobie na oszukany posiłek. Wiele osób najczęściej wybiera weekend, ponieważ wtedy trochę poluźniamy dietę, częściej jemy na mieście czy spotykamy się w domach z przyjaciółmi. Pamiętaj jednak, że mowa o oszukanym posiłku, a nie całym weekendzie! 

slow chef catering dietetyczny, oszukany posiłek, cheat meal

Odpowiednio wprowadzony cheat day przede wszystkim polepsza samopoczucie i poprawia humor. To sprawia, że całkiem inaczej patrzysz na dietę i nie czujesz dużych ograniczeń. Dodatkowo oszukany posiłek zwalnia Cię z wyrzutów sumienia i jest naprawdę miłą odskocznią. Jednakże jak to zwykle bywa, cheat meal nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. 

cheat meal, dieta pudełkowa slow chef, szczecin

Cheat meal – wady

Wiele osób boi się, że na początku diety cheat meal będzie czymś, co ciężko kontrolować. Jednakże obecne podejście w dietetyce zmienia się i czasami wręcz zaleca się oszukany posiłek. Wynika to z faktu, że na początku często jest dużo ograniczeń, więc osoba będąca na diecie ma trochę łatwiej, wiedząc, że może zdjęć coś nieco mniej zdrowego.

Istnieje jednak trochę zagrożeń, które warto znać.

Dodatkowo kiedy jesteś na początku swojej drogi ze zdrowym żywieniem, możesz stracić kontrolę nad kaloriami. Czasem wydaje się, że coś jest tylko małą przekąską, a okazuje się, że ma bardzo dużo kalorii. Aby nad tym zapanować, trzeba posiadać już pewną wiedzę, której najczęściej na początku każdemu troszkę brakuje.

Dobrym przykładem są fit batony, których skład jest bardzo dobry: są w nich orzechy, banany czy suszone owoce. A jednak ich kaloryczność może sięgać nawet do 300 kcal. Taka kaloryczność to prawie śniadanie na diecie 1500 kcal! Zatem czasem okazać się może, że gałka lodów będzie mieć mniej kalorii niż super ekstra zdrowy baton. Dlatego tak podkreślamy, że aby samodzielnie to określić, potrzebna jest trochę dokładniejsza wiedza.

Dla kogo cheat meal?

Przede wszystkim dla osób, które mają już pewne doświadczenie z dietą oraz mają zdrową relację z jedzeniem. Oszukany posiłek bez wątpienia wprowadza sporo luzu do diety, jednak na ten luz także należy być przygotowanym.

Cheat meal w dobrym stylu!

Jeśli już decydujesz się na oszukany posiłek, to zrób to w doskonałym stylu. Zamiast szybkiej i super kalorycznej przekąski wybierz coś fajniejszego.

Pozwól sobie na kolację w dobrej restauracji. Niech cheat meal będzie świętem jedzenia, a nie hamburgerem z McDonalda jedzonym na szybko w aucie.

Na koniec: określ czy potrzebujesz oszukanego posiłku. Wcale nie musi tak być! Jeśli jednak okaże się, że chcesz w ten sposób jeść, to zadbaj żeby to było coś dobrej jakości, nawet jeśli ma więcej kalorii.
W psychodietetyce sugeruje się, by dieta w 80% była zdrowa, a 20% może odbiegać od tej zdrowej normy. Czy jednak na pewno tego potrzebujesz?

Cheat meal w diecie Slow Chef

W Slow Chefie jak najbardziej jesteśmy za tym by cheat meal robić w weekend. Jeden posiłek nie zepsuje diety i idei zdrowego odżywiania. Spowoduje raczej, że będziemy mogli sobie zjeść nasze ulubione danie bez wyrzutów sumienia. Dodatkowo takie podejście może Cię uratować w gorszym momencie diety, gdyż wtedy łatwiej w tygodniu jeść zdrowo, a weekend pozwolić sobie na małe grzeszki.

Jak robić cheat meal z naszym cateringiem? Otóż catering możesz zamówić u nas od poniedziałku do piątku albo od poniedziałku do soboty (jeśli wybierasz soboty, to otrzymujesz taki sam zestaw, jak na piątek). Jeśli zamawiasz do piątku to rób dowolnie, w sobotę lub w niedzielę. A jeśli do soboty, to oszukany posiłek zrób sobie w niedzielę.

Przeczytaj również: 

Comments:0

Dodaj komentarz