wlasciwosci ziol, catering dietetyczny slow chef szczecin

Niezłe ziółko, czyli poznaj cudowne właściwości ziół

Zioła to dobro płynące prosto z natury. Jako ludzkość korzystamy z właściwości ziół od tysiącleci. Posiadają wiele korzystnych właściwości i wiele cennych składników, które korzystnie oddziałują na cały organizm. 

Właściwości ziół:

 • usuwają nadmiar wody z organizmu,
 • przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej,
 • oczyszczają organizm, usuwają niebezpieczne toksyny,
 • dostarczają witamin i minerałów,
 • poprawiają nastrój,
 • wspomagają trawienie,
 • poprawiają pracę jelit,
 • ograniczają uczucie głodu,
 • wzmacniają układ odpornościowy,
 • działają moczopędne, wykrztuśne,
 • zmniejszają stany zapalne.

TOP 3 ziół Slow Chefa

Mięta

Polecamy w dolegliwościach układu pokarmowego, w celu wspomagania trawienia. Przede wszystkim mięta działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a to pociąga za sobą wiele korzystnych efektów. Substancje zawarte w mięcie rozkurczają pęcherzyk żółciowy, przez co zwiększa się wydzielanie żółci, która ułatwia trawienie tłuszczu. Mięta pieprzowa zwiększa ilość soku żołądkowego, co usprawnia proces trawienia.

właściwości ziół, slow chef catering dietetyczny szczecin

Oprócz tego działa rozkurczowo na mięśnie zwieracze w przewodzie pokarmowym – umożliwia to odejście gazów i zapobiega wzdęciom, a także wspomaga prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit. Oprócz korzystnego działania na układ pokarmowy napar z mięty działa także uspokajająco. Wypicie gorącej herbaty przed snem ukoi nerwy, uspokoi i pomoże zasnąć.

mięta, właściwości ziół, catering dietetyczny slow chef szczecin

Kolendra

Kolendra jest bliskowschodnim ziołem, które jest w całości wykorzystywane w kuchni. Jej liście, łodygi i owoce mają specyficzny aromat, co dawniej stanowiło podstawę perfum. Kolendra jest bogactwem mikroelementów. Wzbogaca dania o żelazo, potas, mangan, magnez oraz witaminę A i witaminy z grupy B.

Poza tą bazą mikroskładników, kolendra jest bogactwem przeciwutleniaczy i olejków eterycznych, w skład których wchodzi linalol, co pozytywnie wpływa na redukcję wzdęć. Kolendrę warto dodawać do dań z większą ilością kapusty, fasoli, czy innych roślin strączkowych.
Napar z kolendry wspomaga wydzielanie soku żołądkowego w żołądku, oczyszcza wątrobę i jest dobrą profilaktyką przeciwpasożytniczą.

kolendra-catering-dietetyczny

Bazylia

Bazylia jest jednym z popularniejszych ziół stosowanych w kuchni. Kiedyś uważano, że pasuje jedynie do włoskich dań, a liść bazylii widzieliśmy oczami wyobraźni na spaghetti, czy pizzy. Dzisiaj często stosujemy w kuchni suszoną bazylię, świeżą w postaci liści lub pesto. Bazylia ma świeży, lekki aromat stąd pasuje do wielu dań i jest ziołem lubianym przez dzieci.

bazylia, właściwości ziół slow chef, catering dietetyczny szczecin

Podobnie jak kolendra jest bogactwem żelaza, manganu, witaminy A, witamin z grupy B. Wyróżnia ją wysoka zawartość flawonoidów, które działają przeciwrodnikowo, zachowując komórki w zdrowiu i odpowiedniej strukturze. Bazylia ma właściwości przeciwbakteryjne dlatego zaleca się napary bazyliowe w okresie infekcji. Dodatkowo można wzmocnić kurację olejkami bazyliowymi.

Literatura:
1. „Zioła odchudzające” w walce z otyłością – charakterystyka substancji aktywnych wspomagających odchudzanie oraz badanie ankietowe na temat stosowania preparatów ziołowych Patrycja Bańkowska, Iwona Bryndal Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wybrane zagadnienia z bioekonomii, 2017
2. https://moyamatcha.com/japonska-zielona-herbata-moya-matcha/czym-jest-matcha/
3. Grys A. i wsp.: Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Postępy Fitoterapii 2/2014.
4. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne Stinging nettle (Urtica dioica L.) – botanical characteristics, biochemical composition and health benefi ts Karolina Jakubczyk, Katarzyna Janda, Sylwia Szkyrpan, Izabela Gutowska, Jolanta Wolska Pom J Life Sci 2015, 61, 2, 191–198
5. https://ktomalek.pl/blog/mieta-wlasciwosci-dlaczego-warto-pic-miete-pieprzowa/w-621

Przeczytaj również:

Comments:1

Dodaj komentarz