antyoksydanty, wolne rodniki, catering dietetyczny slow chef szczecin

Antyoksydanty, czyli najpiękniejszy prezent od zdrowego jedzenia

Zdrowe jedzenie wpływa na Twój organizm od wewnątrz, ale także na zewnątrz. Wszystko, co jemy, ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz stan skóry.

W tym ostatnim przypadku bardzo ważną rolę odgrywają antyoksydanty (przeciwutleniacze). Aby dobrze zrozumieć ich funkcję, musisz poznać najpierw pojęcie wolnych rodników. Są to cząsteczki, które podróżują samotnie (mają niesparowany elektron), więc dążą do połączenia się z inną cząsteczką (nikt przecież nie lubi być sam). Niestety lubią wchodzić w reakcję z białkami, węglowodanami i kwasami nukleinowymi i doprowadzać do śmierci komórki, utleniając je (czyli nie są dobraną parą). Bezpośrednim skutkiem tego działania jest starzenie się organizmu oraz powstawanie różnych chorób.

Wolne rodniki możesz spotkać w niezdrowej żywności, papierosach, zanieczyszczonym środowisku. Powoduje je również wszechobecny stres, który niestety pojawia się w naszym życiu coraz częściej.

I tutaj właśnie na białym koniu wjeżdżają antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników. Produkuje je nasz organizm, ale możemy także ich zasoby doładować poprzez dostarczanie odpowiednich składników. Nasz organizm wytwarza substancje, które naturalnie bronią nas przed wolnymi rodnikami, ale niezbędne jest abyśmy dbali o zdrowy bilans i wraz z jedzeniem dostarczali produkty bogate w antyoksydanty, czyli witaminy, głównie C i E, karotenoidy (głównie prowitamina A) oraz polifenole.

Jak działają antyoksydanty?

Przede wszystkim przerywają one reakcję łańcuchową wolnych rodników. Tworzą stabilne związki, które są odporne na niszczenie oraz naprawiają komórki już zniszczone przez wolne rodniki.

Witamina C, redukuje wolne rodniki

Witamina C jest uznawana za solidny antyoksydant, który redukuje wiele form wolnych rodników. Witamina C to sekret młodości skóry oraz dobrej formy naszego organizmu. Pamiętaj, że witamina C nie lubi się z wysoką temperaturą, więc unikaj pieczenia, gotowania, duszenia.

Slow Chef dostarcza Ci ją w pomidorach, papryce, truskawkach, cytrusach, ziemniakach, czy natce pietruszki.

antyoksydanty, slow chef catering dietetyczny szczecin

Witamina E, chroni błony komórek

Witamina E usuwa wolne rodniki jeden po drugim niczym taran, przerywając ich reakcje łańcuchowe. Charakteryzuje się tym, że jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc jej działanie polega na ochronie błon komórkowych (ponieważ zbudowane są one głównie z substancji tłuszczowych).

Slow Chef dostarcza Ci ją w: pestkach słonecznika, orzechach włoskich oraz zdrowych oliwach.

antyoksydanty, wolne rodniki, catering dietetyczny slow chef szczecin

Polifenole, wiążą jony metali, chronią lipidy

Polifenole uznawane są za podstawowe przeciwutleniacze, które są obecne w żywności. Zmiatają wolne rodniki niczym wielka miotła, wiążą jony metali i zapobiegają utlenianiu się lipidów.

Slow Chef dostarcza Ci je w: każdym posiłku, bo w każdym naszym posiłku są owoce lub warzywa!

Karotenoidy, chronią lipidy

Karotenoidy są barwnikami roślinnymi, które znajdziesz w warzywach i owocach o barwie żółtej, czerwonej i pomarańczowej. Chronią one lipidy oraz neutralizują działanie wolnych rodników.

Slow Chef dostarcza Ci ich w: marchewce, pomidorach, dyni, papryce, batacie.

Jak rozpoznać, że Twoja skóra potrzebuje antyoksydantów?

Przede wszystkim niedobór antyoksydantów sprawia, że skóra jest dużo mniej odporna na uszkodzenia. Jest przesuszona, ma tendencję do trądziku oraz podrażnień.

Wtedy właśnie wysyła Ci sygnały, które mówią o tym, że koniecznie musisz sięgnąć po owoce, warzywa, orzechy i oleje roślinne.

Nie dość, że to niesamowicie zdrowe składniki dla Twojego organizmu, to jeszcze skóra Ci za nie podziękuje!

Przeczytaj również: 

Comments:1

Dodaj komentarz