Fleksitarianizm, slow chef, catering dietetyczny szczecin

Fleksitarianizm – co to jest?

Dieta fleksitariańska jest to sposób odżywiania, którego głównymi składnikami są warzywa i produkty roślinne, ale dopuszcza się zjedzenie mięsa i ryb. Możesz traktować tę dietę jako taką wersję demo przed wegetarianizmem, ponieważ fleksitarianizm jest mniej rygorystyczny. Tego typu dieta chroni przed różnymi chorobami krążenie, nowotworami i cukrzycą. Powoduje również spadek masy ciała. Brzmi dobrze, prawda? To czytaj dalej!

Zasady diety fleksitariańskiej

Zacznijmy od początku. Nazwa pochodzi od angielskich słów: flexible i vegetarian. W najprostszym tłumaczeniu jest to elastyczny wegetarianizm. Dietę fleksitariańską nazywa się również semiwegetariańską. Czyli można powiedzieć, że bazą jest dieta wegetariańska, do której od czasu do czasu (na legalu) można dorzucić mięso i ryby.

Fleksitarianizm, dieta, slow chef, catering dietetyczny szczecin

Jest to bardzo fajna opcja dla osób, którym zależy na zdrowym odżywianiu, ale nie chcą całkowicie rezygnować z mięsa. 

Sama teoria fleksitarianizmu pierwszy raz wybrzmiała w połowie lat 90. Głośniej zrobiło się jednak dopiero w 2008 roku dzięki książce „The Flexitarian Diet: The Mostly Vegetarian Way to Lose Weight, Be Healthier, Prevent Disease and Add Years to Your Life”. Są tam opisane różne plany dietetyczne, kaloryczność i kompozycje posiłków. Fleksitarianizm to naprawdę wyluzowana dieta, która stopniowo oswaja Cię z mniejszą ilością mięsa, ale bez narzucania rygoru. Natomiast w codzienne miejsce mięsa pojawiają się produkty roślinne. 

Elastyczność

Głównym mottem diety jest „więcej warzyw, mniej mięsa”. Jednakże nikt nie określa tej proporcji w dokładny sposób. Dlatego dieta ta cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem. Można ją z łatwością dopasować do swoich preferencji oraz stylu życia. Dodatkowo dieta bazuje na składnikach, które są przyjazne dla portfela oraz łatwo dostępne.

Dokładniej chodzi o: warzywa, produkty z pełnego ziarna, nabiał, soczewicę, groch, nasiona, orzechy, jajka, tofu (w roli mięsa) oraz przyprawy i naturalne słodziki.

Mimo że nie ma oficjalnych norm, to przyjmuje się, że mięso powinno pojawić się 1-2 razy w tygodniu. Często jest tak, że osoby na diecie fleksitariańskiej na mięso pozwalają sobie w weekendy, a w tygodniu nie jedzą go wcale.

Jeśli chcesz przejść na wegetarianizm, ale boisz się że nie dasz rady, to możesz w Slow Chefie wybrać Dietę Wegetariańską+ryby albo jakąkolwiek inną wegetariańską (Dietę Wegetariańska Oczyszczającą lub Dietę Wegetariańską) a w weekendy jeść mięso, jeśli masz ochotę.

Korzyści diety fleksitariańskiej

Fleksitarianizm, jak zdrowo jeść, slow chef, catering dietetyczny szczecin

Zdrowszy organizm

Współcześnie spożywamy więcej mięsa, niż wynika to z zapotrzebowania naszego organizmu. Przez to dostarczamy mu dużo białka zwierzęcego, a stosunkowo niewiele białka roślinnego. A klucz do zdrowego organizmu leży oczywiście w zachowaniu odpowiednich proporcji. Mięso zawiera spore ilości sodu i tłuszczu, stąd jego ograniczenie obniża poziom ciśnienia, cholesterolu, zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej, chorób serca oraz cukrzycy. Stosowanie tego rodzaju diety obniża także wagę, zmniejsza podatność organizmu na choroby cywilizacyjne. Często dieta fleksitariańska jest polecana jako jeden z elementów leczenia chorób układu krążenia, cukrzycy, nadciśnienia i otyłości. Plusem jest też to, że nie wywraca sposobu żywienia do góry nogami, tylko pozwala na oswojenie się z nowymi nawykami.
Moc produktów pochodzenia roślinnego

Jedząc zgodnie z ideą diety fleksitariańskiej, dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość białka oraz pozostałych składników odżywczych: kwasów tłuszczowych (z ryb), omega 3, witaminy B12 (z mięsa).

Spożywasz mięso i ryby lepszej jakości

Kiedy ograniczasz ilość spożywanego mięsa i ryb, to często zaczynasz bardziej zwracać uwagę na ich źródło pochodzenia. Co za tym idzie, zaczynasz kupować mięso i ryby w lepszych miejscach. A przez to, że nie jesz mięsa codziennie, to nie będziesz mieć większych wydatków. Taki obiad będzie dla Twojego organizmu wartościowy, a portfel tego nie odczuje.

slow chef, catering dietetyczny szczecin

Masz wpływ na środowisko

Wiele osób wybiera dietę fleksitariańską przez ideę dotyczącą ochrony środowiska. W końcu łączy się to ze świadomym kupowaniem mięsa ze sprawdzonych źródeł. Oczywiście każdy malkontent powie, że jeśli zestawimy te małe zakupy z wielkim przemysłem mięsnym, to będzie tylko kropla w morzu. Jednakże my uważamy, że to przecież właśnie te małe kroki mają wielką moc.

Na diecie fleksitariańskiej schudniesz

Badania wskazują, że fleksitarianie ważą około 15% mniej niż osoby na diecie mięsnej. Kiedy spożywasz głównie warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, to siłą rzeczy dostarczasz sobie mniej kalorii oraz masz szybsze uczucie sytości. Takie połączenie sprawia, że cyferki na wadze wyglądają przyjemniej. 🙂 Oczywiście ilość kilogramów zależy również od indywidualnych predyspozycji oraz ilości ruchu.

Jak zacząć z dietą fleksitariańską?

Wyżej pisaliśmy, że nie ma odgórnych ram w kwestii ilości mięsa, jednakże jest kilka zasad, których należy przestrzegać, by ta dieta rzeczywiście miała sens.

Wybieraj głównie produkty pochodzenia roślinnego. Warzywa powinny pojawiać się w większości Twoich posiłków, a owoce powinny być standardowym deserem.

Jedz mniej mięsa. A jeśli już je jesz, to korzystaj ze sprawdzonych, lokalnych źródeł.

Fleksitarianizm, slow chef, catering dietetyczny szczecin

Wybieraj najwyższą jakość jedzenia. Najlepiej znajdź lokalnych dostawców. Wybierz się na rynek, poczytaj trochę o jakościowych miejscach i dostawcach w swoim mieście. Z pewnością znajdziesz świetnej jakości produkty.

Można powiedzieć, że dieta fleksitariańska wpisuje się świetnie w ideę slow food, która swoje założenia opiera na lokalności i sezonowości.

Przeczytaj również:

Comments:0

Dodaj komentarz