Wakacyjna dieta oczyszczająca, czyli jak zrzucić tego lata zbędne kilogramy!

Lato to idealny czas na zastosowanie nowej diety. Dieta oczyszczająca organizm z toksyn, zalegających resztek pokarmowych pomoże poczuć się lżej, zdrowiej i bardziej komfortowo na plaży czy podczas wyczekanego zwiedzania Luwru. W czasie zimy jadamy często mniej warzyw i owoców, więcej słodyczy czy tłustych dań. Często mamy mniejszą aktywność fizyczną. Natomiast wodę (więcej o tym, jak bardzo ważne jest picie wody pod tym linkiem) zastępujemy herbatą. Jak oczyścić się przed wakacjami, by w pełni cieszyć się słońcem i szumem fal? O tym dzisiaj!

Dlaczego dieta oczyszczająca w ogóle jest potrzebna?

Organizm robi wszystko co w jego mocy, by regularnie czyścić nas z toksyn. Zatem czy dieta oczyszczająca jest w ogóle potrzebna? Jednak bardzo często pożywieniem, stylem życia, brakiem aktywności fizycznej utrudniamy mu tę pracę, zakwaszając go. Zmiana pH organizmu z alkalicznego na kwaśne nazywa się powszechnie zakwaszeniem organizmu. W konsekwencji może objawiać się wzdęciami, zaparciami lub biegunkami, uczuciem ciężkości po spożyciu posiłku, brakiem energii. Tymczasem przyjrzyjmy się co najbardziej zakwasza nasz organizm.

  1. Pierwszą grupą żywieniową, która mocno zanieczyszcza nasz organizm są produkty wysokoprzetworzone z dodatkiem konserwantów. Z powodu wysokiej zawartość soli, tłuszczu, chemicznych ulepszaczy smaku, przy jednocześnie niskiej zawartości błonnika, są dla organizmu potwornie ciężkostrawne, powodują wzdęcia, gazy, odbijanie.
  2. Słodycze to kolejna grupa produktów, która jest uciążliwa dla organizmu. Po pierwsze cukier mocno ingeruje i psuje naszą florę bakteryjną jelit. Po drugie bardzo często duże ilości: słodzików, spulchniaczy, mąki pszennej, oleju palmowego, tłuszczu utwardzonego, które są bezwartościowe dla naszego organizmu, a układ pokarmowy musi się bardzo mocno napracować, by wydalić je z organizmu. Dlatego jest to grupa produktów, którą jako pierwszą eliminujemy podczas odchudzania.
  3. Dieta wysokobiałkowa to zapewnienie organizmowi pracy 24 godziny na dobę. Piramida żywienia człowieka (o której możecie przeczytać pod tym linkiem) zaleca nam, żeby podstawą diety były produkty zbożowe, warzywa i owoce, a nie nabiał oraz mięso. Jednakże wciąż bardzo często odwraca się te proporcje na korzyść produktów białkowych, które przez skomplikowane wiązania aminokwasowe oraz niską zawartość błonnika są dla organizmu ciężkostrawne. Oznacza to, że organizm godzinami pracuje nad ich strawieniem i wkłada w to dużo pracy.
  4. Dieta uboga w płyny utrudnia przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż długiego i krętego układu pokarmowego. Niskie spożycie wody ułatwia odkładanie się niestrawionych resztek pokarmowych w zakamarkach jelit, które są świetną pożywką dla bakterii nieprzyjaznych dla naszej naturalnej flory jelitowej. W konsekwencji może to powodować zaparcia, wzdęcia, uciążliwe gazy.

 

Naturalne systemy czyszczące w organizmie

Organizm ma kilka systemów, dzięki którym regularnie, codziennie wydala z organizmu toksyny, produkty przemiany materii. Głównymi drogami są nerki i jelita, które właściwie 24 godziny na dobę dbają o to, by pozbyć się z organizmu tego, co nie jest dla nas korzystne. Kolejnym, bardzo dużym powierzchniowo „narzędziem”, które dba o porządek w naszym ciele jest skóra. To ona jest odpowiedzialna za wydzielanie wraz z potem toksyn. Warto podkreślić, że nadpotliwość często jest powiązana z zanieczyszczeniem organizmu, a nie złośliwością organizmu. Nasza reakcja w postaci używania blokerów potu ma niestety odwrotny skutek, gdyż zwiększają one ilość toksyn w organizmie. Układ oddechowy to następny „czyściciel” naszego organizmu, który dba od nosa aż po płuca, by powietrze, którym oddychamy było jak najczystsze.

Jak naturalnie oczyścić swój organizm?

Przy oczyszczaniu organizmu pomoże nam dieta oczyszczająca. A na czym ona polega? Należy odrzucić z diety żywność wysokoprzetworzoną, słodycze, alkohol, konserwanty, cukier, kawę. Dieta oczyszczająca zawiera minimalne ilości pieczywa, makaronów i ziemniaków, a w zastępstwie zawiera kasze pełnoziarniste, warzywa i owoce. Dieta oczyszczająca powinna zawierać minimum 2 litry wody dziennie, by pomóc oczyścić układ pokarmowy. Dodatkowo, by wspomóc pracę jelit można dodawać do posiłków otręby, siemię lniane, płatki owsiane, by zwiększyć ilość błonnika – naturalnego czyściciela jelit. Dieta oczyszczająca powinna składać się z 4 posiłków, by dać czas na pracę oczyszczającą, a nie tylko trawiącą układu pokarmowego. Wszystkie te zmiany wspomagają proces odchudzania organizmu.

Podczas oczyszczania nie powinno się wykonywać większej aktywności fizycznej. Zalecana jest gimnastyka, spacery, jazda rowerem. Dodatkowym czynnikiem zakwaszającym nasz organizm jest stres i mała ilość snu. Warto, by czas oczyszczania organizmu przypadał na mniej intensywny grafik w pracy, nie obfitujący w stresujące wydarzenia czy spotkania.

Jak długo powinna trwać dieta oczyszczająca?

To jest bardzo indywidualne pytanie. Czas sprzątania mieszkania zależy od ilości bałaganu. Analogicznie – wraz ze zwiększeniem ilości zanieczyszczeń w naszym organizmie, wydłuża się czas, w jakim powinniśmy stosować dietę oczyszczającą. Jeżeli codziennie w Twojej diecie pojawiają się produkty zanieczyszczające organizm, to minimalny czas oczyszczania wynosi trzy tygodnie. Osoby, które na co dzień zdrowo się odżywiają powinny taką dietę stosować do dwóch tygodni.

A Ty jak dbasz o stan swojego organizmu? Skrupulatnie dobierasz produkty w diecie, czy raczej się tym nie przejmujesz? Jeśli chcesz coś zmienić w swoim stylu życia, zrzucić zbędne kilogramy, to każdy moment jest dobry. Możesz zacząć już dziś oczyszczać swój organizm, który odwdzięczy Ci się zdrowiem, witalnością i lepszą sylwetką!

Dietetyk, mgr inż. Zuzanna Janicka

Przeczytaj również: 

Comments:1

Dodaj komentarz