Kuchnia regionalna w wydaniu Slow Chefa

Kuchnia szczecińska…czy ona w ogóle istnieje?

Wydawać by się mogło, że Szczecin nie ma w zanadrzu wiele charakterystycznych dań regionalnych czy lokalnych. Druga wojna światowa miała ogromny wpływ na historię i kulturę naszego miasta – niestety skończyło się to praktycznie całkowitym wykorzenieniem szczecińskich tradycji – co było elementem ówczesnej polityki – w tym także tych kulinarnych. Szczecińska kuchnia, możesz zapytać, czy ona w ogóle istnieje?

Tak, jednak na przestrzeni lat, kuchnia szczecińska musiała kształtować się na nowo – poprzez wnoszone przez przesiedleńców resztki tradycji czy upodobań kulinarnych. Pomimo różnorodności potraw, których można spróbować w szczecińskich restauracjach, możemy pochwalić się kilkoma naprawdę zachodniopomorskimi, tradycyjnymi produktami i daniami. Chcesz wiedzieć, o czym mowa?

Zachodniopomorskie, czyli jakie?

Na tę chwilę istnieje kilka produktów oficjalnie uznanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za tradycyjne, zachodniopomorskie przysmaki. Natomiast słynnymi szczecińskimi daniami są na przykład: 

  • paprykarz szczeciński,
  • bułka ze śledziem,
  • paszteciki z barszczem.

Znajome? No mamy nadzieję, że chociaż jedno z nich! Zwróć uwagę na to, że potrawy te możesz przygotować na wiele sposobów. Dodatkowo gotując regionalne potrawy i to z lokalnych produktów, wspierasz miejscową gospodarkę. W czasie najostrzejszej kwarantanny stało się to nawet pewnego rodzaju trendem. Wybierając lokalne potrawy i produkty wybierasz najczęściej też to, co świeże. Dlaczego to takie ważne? Bo to jest SLOW 😉 Przeczytaj o tym więcej tutaj i tutaj.

Zdrowe miody i szczecińskie rybki

Na szczególną uwagę wśród regionalnych słodkości zasługują miody: gryczany oraz lipowy – bogate w mnóstwo witamin, przede wszystkim w witaminę C, której tak potrzebujemy jesienią. Tym miód odróżnia się od cukru – posiada jeszcze mikroelementy, które wspomagają nasze zdrowie. Dlatego zwłaszcza w okresie jesiennym polecamy herbatkę słodzić właśnie miodem – najlepiej lokalnym! Pamiętajmy jednak, aby miód dodawać do już przestudzonej herbaty. Miód dodany do wrzątku, straci swoje zdrowotne właściwości! 

Oprócz miodów, w regionalnych restauracjach warto skosztować ryb. Trafiają one w ręce kucharzy prosto z morza – świeże, smażone w nadbrzeżnych smażalniach – smakują wybornie. Ryby słodkowodne również są godne uwagi – pomorski region może pochwalić się rzekami czystymi i obfitymi w pstrągi, lipienie i trocie. Ryby są źródłem wartościowych tłuszczy, łatwo przyswajalnego białka, kwasów Omega-3, witaminy D oraz B12, a także żelaza.

A co ze szczecińskimi potrawami?

Z jakim produktem spożywczym kojarzysz Szczecin? Na pewno z Paprykarzem Szczecińskim! Stał się on symbolem naszego miasta, znanym nie tylko mieszkańcom, ale również turystom. Jeśli pochodzisz ze Szczecina, mogłeś kiedyś usłyszeć nawet takie przezwisko (podobno najcześciej mówią tak o nas pyry poznańskie ;)). 

Nie zapominajmy o szczecińskim paszteciku (z barszczem!) czy lokalnym śledziu od Zubowicza. Czy wiesz, co to Fischbrötchen? Bułka ze śledziem (lub inną rybą), ma się rozumieć! Nie tylko nazwa wskazuje, że jest to danie spożywane od wielu lat na szczecińskich ziemiach, ale też obecność w kanapce naszej miejscowej ryby – najczęściej – śledzia. Fischbrötchen to zwykle śledź, cebula i ogórek, czyli połączenie, które uwielbia każdy rybny smakosz.

Wbrew pozorom możemy pochwalić się miejscowymi, tradycyjnymi potrawami. Ba, niektóre z nich stały się nieodłącznym elementem kultury naszego miasta 🙂 A do tego jeszcze ten fantastyczny fakt – Szczecin pachnie czekoladą! Aromat kakao roznosi się po naszym mieście o różnych porach dnia i nocy! Nie ma przyjemniejszego zapachu niż ten, którym uprzyjemnia nam życie szczecińska fabryka czekolady Gryfa.

Kuchnia szczecińska Slow Chefa

Któregoś dnia pan Szczecin, we własnej osobie, zapukał do nas i powiedział, że koniecznie musimy stworzyć dietetyczne wersje szczecińskich przysmaków. Tak było! Nikt nie zmyśla. Bez nich się przecież nie obejdzie! – powiedział pan Szczecin i… miał rację. Nasi kucharze natrudzili się więc, aby stworzyć autorskie wersje regionalnych i lokalnych potraw. I wiesz co?

W naszych dietach znajdziesz więc autorską wersję Paprykarza Szczecińskiego – Paprykarz Slow Chefa, zrobioną z lepszej jakości produktów niż sam oryginał! Oprócz tego przysmaku, w przepisach pojawiły się Fischbrötchen ze śledziem od Zubowicza, a także zdrowsze wersje pasztecików – są nawet takie bezglutenowe! Zadbaliśmy o to, żebyś mógł skosztować tych pyszności, nawet będąc na diecie 😉

 

Jeśli chcesz na bieżąco widzieć potrawy, które dla ciebie gotujemy:

Comments:0

Dodaj komentarz