Witamina D

Piękna polska złota jesień rozgościła się za oknami, dzięki czemu mamy okazję łapać ostatnie promienie słońca w tym roku. A już niedługo… pozostanie nam ogrzewanie się różnego rodzaju herbatami i naparami. A czy wiecie, że nadejście jesieni oznacza, że będzie nam potrzebna witamina D? Sprawdźcie sami.

 

Skąd czerpać witaminę D?

Witamina D jest wytwarzana przez osoby dorosłe z prowitaminy obecnej w skórze. W żywności występują niewielkie jej ilości. Aby organizm ją wytworzył w skórze, potrzebne są mu do tego promienie słoneczne. Jednak tych, w naszym kraju, nie mamy przez cały rok. Witaminę D możemy czerpać ze słońca od kwietnia do września w godz 10-15, jednak warunkiem koniecznym jest dzienne eksponowanie przedramion nóg przez co najmniej 15 min (bez stosowania w tym czasie kremu z filtrem).

Witamina D należy do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, co wiąże się z tym, że nie wydalamy jej wraz z moczem. Magazynujemy ją w naszym ciele, ale nic nie trwa wiecznie. 🙂 Lato się kończy i ponad pół roku będziemy ubierać kurtki, czeka nas wiele dni, w których słońce nawet nie będzie wychodzić zza chmur. W tym czasie, oprócz zdrowego odżywiania dla wzmocnienia odporności, powinniśmy pomyśleć o suplementacji.

 

Do czego jest potrzebna witamina D?

Witamina D jest niezbędna do prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforowej w organizmie. Oznacza to, że jest potrzebna m. in. do wchłaniania wapnia i fosforu z pożywienia oraz utrzymywania odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie. Niedobory prowadzą do poważnych chorób, takich jak krzywica.

Należy jednak uważać, bowiem nie powinniśmy spożywać nadmiernej ilości witaminy D. Przedawkowanie witaminy D (czyli tzw. hiperwitaminoza) może spowodować poważne zmiany w organizmie. Ryzyko hiperwitaminozy występuje w przypadku stosowania preparatów farmakologicznych, a nie w wyniku długotrwałego przebywania na słońcu. Także latem w słoneczne dni spędzamy jak najwięcej czasu na zewnątrz, wystawiamy ciała do słońca i ładujemy baterię witaminą D bez ograniczeń.  🙂

Jeśli natomiast jesteśmy zainteresowani suplementacją, to maksymalny bezpieczny poziom spożywania witaminy D ustalony dla osób dorosłych bez niedoborów tej witaminy, wynosi 50 µg/doba. Dotyczy także kobiet ciężarnych i karmiących. Stosowanie suplementacji witaminy D w ciąży jednak powinno być skonsultowanie z lekarzem.

 

Jaką suplementację wybrać?

Witamina D należy do witamin nierozpuszczalnych w wodzie, co wiąże się z tym, że nie wydalamy jej wraz z moczem. Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczu, dlatego często spotkać można preparaty na bazie oleju roślinnego. Poza witaminą D oraz olejem roślinnym, tak naprawdę niepotrzebne są inne składniki.

 

Comments:1

Dodaj komentarz