Niski indeks glikemiczny – co jeść?

Posiłków w ciągu dnia jest sporo, przy diecie z wykluczeniami wymyślenie, co ugotować na śniadanie, lunch, obiad i kolacje – staje się nie lada wyzwaniem. A dzisiaj o tej konkretnej, bo często słyszymy właśnie to sformułowanie: niski indeks glikemiczny – co ja mam jeść? Zacznijmy od tego, że…

…cukry cukrom nierówne!

Kiedy słyszysz słowo cukier”, pewnie od razu wyobrażasz sobie ten sypki, biały, którym najczęściej słodzone są herbaty lub którego używa się do pieczenia ciast. Ale czy wiesz, że wyróżniamy różne jego typy? Oczywiście dzielimy cukier na biały czy trzcinowy, ale teraz interesuje nas zupełnie inny podział – ten, ze względu na który, cukier jest węglowodanem. Pod względem złożoności, wyróżniamy węglowodany poste i złożone. 

Te pierwsze znajdziesz właśnie w postaci cukru do słodzenia. Pełno jest ich w popularnych słodyczach czy produktach wysoko przetworzonych. W tym przypadku cukier ten nazywamy glukozą.

Owoce również są pełne cukrów prostych! Spokojnie, nie chodzi nam o biały cukier. 

Mamy na myśli fruktozę – naturalny i zdrowy cukier, jednak dalej.. Prosty.

Złe cukry, dobre cukry?

Cukry proste są powszechnie uważane za te złe”. Są tymi gorszymi kuzynami, którzy raczej nie są zapraszani na rodzinne imprezy – a mówiąc dobitnie i wprost – w nadmiarze sieją zniszczenie w naszym organizmie. Węglowodany złożone z kolei są bardziej korzystne dla organizmu, głównie dlatego, że są trawione dużo wolniej niż cukry proste. Wytworzenie z nich energii, przetworzenie ich i zmagazynowanie w postaci tkanki tłuszczowej, jest dla organizmu nie lada wyzwaniem. Właśnie dlatego węglowodany złożone nie tuczą tak bardzo. 

Węglowodany złożone – relacja „to skomplikowane”, a może „w związku”?

Nie każde węglowodany złożone są trawione w przewodzie pokarmowym człowieka. Dzielimy więc te cukry na przyswajalną skrobię i nieprzyswajalny błonnik. Kojarzy go chyba każdy. To nieoceniony pogromca wzdęć i problemów z trawieniem. Błonnik przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu, spowalnia wchłanianie glukozy do krwi, chroni przed nowotworem jelita grubego… lista czynników prozdrowotnych błonnika się nie kończy.

Jest to cukier baaardzo złożony, a więc jak najbardziej bezpieczny dla cukrzyków 😊 Sprawa nie jest więc tak skomplikowana, jakby się wydawało – warto żyć z błonnikiem w dobrym „związku”.

Demaskujemy indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny czyli… właściwie co?

Wskaźnik glikemiczny to klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na stężenie glukozy we krwi w ciągu 2–3 godzin po ich spożyciu. Im niższy, tym lepiej! 

Jak Slow Chef na to przystaje?

Śniadanie, obiad, kolacja, deser… tyle dań, a ty stale zadajesz sobie pytanie: niski indeks glikemiczny – co jeść? Nie martw się, Slow Chef przychodzi z pomocą! Zobacz, co przygotowaliśmy dla osób takich jak Ty: tutaj.

Poskromiliśmy niepożądane cukry, korzystając z naturalnych słodzików, takich jak np. gorzkie kakao czy roślinne zamienniki. Indeks glikemiczny nam nie straszny! W naszej Diecie z Niskim Indeksem glikemicznym – jak sama nazwa wskazuje – jest on bardzo niski 😉 

W tym miejscu pragniemy wspomnieć również, że słodkość naszych deserów dość często bazuje na tym, że są słodkie same w sobie. Oprócz tego w naszej kuchni często stosujemy mąki roślinne, które mają niższy indeks glikemiczny. Nierzadko w naszych posiłkach pojawiają się również rośliny strączkowe, naturalne masło orzechowe, czy inne ciekawe i smaczne alternatywy. Dlatego właśnie w naszej Diecie z Niskim Indeksem Glikemicznym oferujemy słodkie podwieczorki, które są zupełnie bezpieczne i starannie przygotowane tak, aby odpowiadały i Twoim potrzebom, i Twojej diecie – każdemu od czasu do czasu należy się przecież dobry deser 😊 

Badaj się – no, raz-dwa!

Skoro w październiku i w listopadzie się badamy, to zbadajmy też cukier – zdrową praktyką jest bowiem wykonanie tego badania regularnie raz w roku. Profilaktyczne badania to must have zdrowego stylu życia. Poziom cukru często jest zmorą wielu osób borykających się z problemami zdrowotnymi. Czy tego chcemy czy nie, cukier jest dla nas pewnym rodzajem paliwa. Trzeba zadbać o jego idealną proporcję – nie za dużo, nie za mało! Idealny balans to idealne zdrowie 😊 

Drzemka po obiedzie, czekolada w pracy

Częsty apetyt na słodycze, częste oddawanie moczu, nadmierne pocenie, gwałtowne przybieranie na masie ciała – to tylko niektóre z objawów niewłaściwego poziomu cukru w twoim organizmie. Przysypiasz po obiedzie? W pracy po ciastku przestajesz myśleć? Zbadaj poziom glukozy we krwi i zastanów się nad zmianą diety. 

Tak się składa, że Slow Chef stworzył dietę idealną dla osób takich jak ty! Proponujemy ci Dietę z Niskim Indeksem Glikemicznym, która pełna jest smacznych, zdrowych potraw przygotowanych dokładnie pod Twoje potrzeby przez naszą dietetyczkę. To jak? Skusisz się? 😊

 

Zerknij jeszcze na te artykuły:

A jeśli chcesz na bieżąco widzieć potrawy, które dla ciebie gotujemy:

Comments:0

Dodaj komentarz