Dieta 2000 kcal – dla kogo jest dedykowana? – Część 3

Dzisiaj kontynuując temat energetyczności diety sięgamy po te o kaloryczności 2000. Czy one są zarezerwowane tylko dla mężczyzn, jak powszechnie jest to określone? Kto i w jakim celu powinien sięgać po taką dietę?

Dieta 2000 kcal, w dobie diet niskokalorycznych (o których pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów) brzmi często abstrakcyjnie, a w połączeniu z funkcją odchudzania często nierealnie. Czy słusznie? Zależy to od indywidualnego przypadku. Dieta 2000 kcal jest najczęściej kierowana do kobiet o wyższej aktywności fizycznej oraz do mężczyzn o siedzącym trybie życia. Na skuteczność diety ma jednak wpływ wiele czynników, takich jak stan zdrowia, ilość posiłków dobrana do indywidualnej działalności insuliny, ilość i rodzaj aktywności fizycznej, jakość pożywienia, nietolerancje pokarmowe, styl życia, historia odchudzania oraz kaloryczność diety. Wszelkie normy należy przetestować na swoim organizmie i dostosować do jego funkcjonowania. Jeżeli dieta powoduje, że czujemy się notorycznie głodni, zmęczeni, bez energii, to rozważmy zwiększenie energetyczności, ponieważ może to być sygnał niedoboru kalorii w diecie. Pamiętajmy, że żywność ma nam dodawać energii, a nie ją zabierać.

Skąd wiedzieć, że dieta 2000 kcal będzie odpowiednia?

Normy przewidują kilka stopni aktywności fizycznej, ale jak znaleźć siebie w tych tabelach? Skąd wiedzieć czy dieta 2000 kcal będzie odpowiednia? W celu dobrania odpowiedniego wskaźnika aktywności fizycznej (PAL) musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jak wyglądają nasze codzienne aktywności, na które składa się praca, rodzaj spędzania czasu wolnego, jak również częstotliwość uprawiania sportu. Warto podkreślić, że dni od siebie mogą się różnić. Może wynikać to ze zmienności lub zmianowości pracy. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, pracujące w pogotowiu ratunkowym czy też handlowcy najczęściej mają zmienny tryb pracy – zdarzają się spokojne dni, kiedy siedzą oraz dni o wyższej aktywności fizycznej. Wówczas potrzebna może być dieta 2000 kcal. Bardzo często trudne jest przewidzenie czy dany dzień będzie obfitował w ruch, czy nie. A często ta zmienność jest powodem frustracji podczas diety. Ponieważ w dni, gdy mamy wyższy wydatek energetyczny, organizm potrzebuje więcej pożywienia. Zazwyczaj objawia się to wieczornym głodem, który nie jest wynikiem złośliwości organizmu, zatrzymania metabolizmu, a niedoboru energetycznego. Warto obserwować swój organizm i poza trzymaniem się szablonu – norm, słuchać organizmu i wyciągnąć wnioski. Być może dieta 2000 kcal jest właśnie dla nas, a może się zdarzyć, że 2000 kcal to za dużo i wystarczająca będzie dieta 1500 kcal, o której pisaliśmy w poprzednim artykule. O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna dla naszego zdrowia możecie przeczytać również w artykule Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej oraz w artykule projektu Zachowaj Równowagę, polecanego przez Instytut Żywności i Żywienia.

Skąd mam wiedzieć który wskaźnik aktywności fizycznej dotyczy mnie?

Wskaźnik aktywności fizycznej (PAL) 1,4 – siedzący tryb życia, bez aktywności fizycznej, czyli jeżeli przez większość dni w tygodniu siedzisz, przemieszczasz się samochodami, jeździsz windą, a wolny czas spędzasz na kanapie, to ten wskaźnik posłuży Ci odczytać normy kaloryczności.

Wskaźnik aktywności fizycznej (PAL) 1,6 – ten wskaźnik określa osoby, które w większości mają tryb siedzący, ale pojawia się aktywność fizyczna o małej intensywności, np.: spacer z psem, dojście do przystanku lub wchodzenie po schodach zamiast wjeżdżania windą.

Wskaźnik aktywności fizycznej (PAL) 1,75 – tu możemy przypisać osoby z pracą w trybie umiarkowanej aktywności fizycznej, czyli nie jest to praca siedząca, a stojąco-chodząca. Możemy tutaj wymienić pracowników w handlu, kurierów, kucharzy, listonoszy. Aktywność o tym wskaźniku mają również osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, ale mają codziennie godzinny trening (np. na siłowni, biegają lub pływają).

Wskaźnik aktywności fizycznej (PAL) 2,0 – określa aktywność osób pracujących fizycznie, które poza pracą mają osiadły tryb życia. Zawody, które odnoszą się do tej aktywności fizycznej to np.: pracownicy budowlani, magazynierzy oraz osoby sprzątające.

Wskaźnik aktywności fizycznej (PAL) 2,2 odnosi się do osób o pracy fizycznej i aktywnej formie spędzania czasu wolnego. Bardzo często są to młodzi mężczyźni, którzy po pracy wychodzą na spacer z dziećmi, remontują mieszkanie czy wypełniają obowiązki domowe.

Wskaźnikiem aktywności fizycznej (PAL) 2,4 określa się sportowców, którzy niemal codziennie mają trening.

Jak wybrać dietę?

Wskaźnik aktywności fizycznej pomaga nam określić jaką dietę powinniśmy wybrać. Jaka kaloryczność będzie dla nas odpowiednia? Odpowiednia kaloryczność jest wyznaczana za pomocą wskaźnika PPM (podstawowa przemiana materii), którą możemy odczytać z tabeli norm żywienia człowieka, które możecie sprawdzić w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Dieta powinna być dostosowana indywidualnie do stylu życia, aktywności fizycznej i naszego zdrowia. Na dobrze dobranej diecie nie powinniśmy być ani głodni, ani przejedzeni. Powinniśmy czuć za to sytość, lekkość i energię.