Dieta 1500 kcal – najlepsza dieta odchudzająca dla każdego? – Część 2

Przed rozpoczęciem odchudzania często zastanawiamy się którą dietę wybrać. Popularne diety niskokaloryczne, czyli dieta 1000 kcal i 1200 kcal, zalecane są do oczyszczania organizmu lub wspomagająco powrót do zdrowia. Którą energetyczność więc wybrać? Zastanawiamy się nad kolejną opcją – dieta 1500 kcal wydaje się być odpowiednia. Czy zawsze i dla każdego jest idealna? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Dieta 1500 kcal jest najpopularniejszą dietą, wybieraną najczęściej przez Panie, ale niekiedy również i przez Panów. W poprzednim artykule pisaliśmy o dietach niskokalorycznych, do których zaliczamy dietę 1000 kcal oraz dietę 1200 kcal. Podkreślaliśmy, że można je stosować w celu oczyszczania organizmu lub wspomagająco rekonwalescencję. Nie są to jednak diety do dłuższego stosowania, ponieważ dostarczają zbyt mało energii, a odchudzanie z dużym prawdopodobieństwem poskutkuje efektem jojo. Diety 1500 kcal są bardzo często wybierane w celu odchudzania. Czy słusznie? Odpowiedź brzmi – zależy, kto ją stosuje. Dobór energetyczności diety nie jest taki oczywisty. Zależny jest od wielu czynników – płci, wieku, aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy, stanu zdrowia, działalności układu pokarmowego, stylu życia.

Czy dieta 1500 kcal może być pełnowartościowa?

Tak, dieta 1500 kcal może być bogata w witaminy, składniki mineralne, ale i wszystkie makroskładniki. Wymaga mądrego doboru produktów spożywczych. Zgodnie z Tabelą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, podstawą są warzywa i owoce, kasze, płatki, dobrej jakości pieczywo. Dodatki stanowią zdrowe tłuszcze – orzechy, oliwa i oleje tłoczone na zimno oraz mięso i nabiał. Dobierajmy składniki diety zgodnie z zasadami Piramidy, by uchronić organizm przed niedoborami.

Czy ilość kalorii w diecie jest najważniejsza?

Poza ilością energii w diecie, zadbajmy o to, by wyeliminować niskoodżywcze składniki, czyli takie, które poza kaloriami nie dostarczają nam cennych składników. Unikajmy w diecie przede wszystkim białego cukru, słodyczy, tłuszczy utwardzanych czy tłustych mięs. Te produkty pobudzają apetyt, wpływają na gospodarkę hormonalną i sprawiają, ze warzywa oraz owoce mniej nam smakują. Dbajmy o różnorodność diety, by posiłki nie były monotonne, a ciekawe, smaczne i bogate w różnorodne produkty. Woda powinna być podstawą każdej diety, czy odchudzającej, zdrowotnej, czy przy zwyczajnie zdrowym stylu życia. Bezwzględnie, latem czy zimą, 1,5 litra wody dziennie to absolutne minimum i powtarzamy to przy każdej okazji :).  Ograniczmy kawę, herbatę i alkohol, wyeliminujmy napoje słodzone. Jakość pożywienia jest jednym z ważniejszych aspektów diety, a co za tym idzie zdrowia, sił i dobrego samopoczucia.

Skąd mam wiedzieć czy dieta 1500 kcal wystarcza mojemu organizmowi?

Przejście na dietę jest dużą rewolucją dla organizmu. Przez pierwsze dni może dawać nam różne sprzeczne sygnały, tj: senność, głód, zmęczenie, ból głowy, aż po przypływ energii, uczucie lekkości, częstsze wizyty w toalecie. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia i jaką dietę stosowaliśmy wcześniej. „Dolegliwości” powinny trwać nie dłużej niż 3-4 dni. Jeżeli utrzymują się dłużej to warto rozważyć zmianę diety. W naszym przekonaniu odżywianie powinno wspierać nasz organizm i dodawać mu – energii, sił, witalności, a nie powodować notoryczny głód czy frustrację. Dieta 1500 kcal, przy zwiększonej aktywności fizycznej może nie być wystarczająca. O dietach dla osób, które mają zwiększoną aktywność fizyczną w pracy lub uprawiają sport napiszemy w jednym z naszych kolejnych artykułów.

Każdy dzień jest nową kartą…

Obserwujmy swój organizm! Każdy dzień jest inny – być może różni się ilością przespanych godzin, ale też w niektóre dni bardziej się stresujemy, w inne więcej przemieszczamy się na pieszo. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na pojawienie się głodu lub braku apetytu. Warto aby zachować model pięciu lub czterech posiłków, a jedynie pozwalać sobie na małe zmiany, typu zwiększenie lub zmniejszenie porcji. Każdy dzień nie musi mieć takiej samej wydajności energetycznej. Dostosujmy swoje porcje do organizmu.

Pamiętajmy, że jedzenie, styl żywienia ma być naszą tarczą, wsparciem układu odpornościowego, nerwowego, ma wspomagać nasze codziennie działania i chronić przed chorobami – nie tylko tymi sezonowymi, ale również cywilizacyjnymi typu miażdżyca, cukrzyca czy nowotwory. Doceniajmy rolę żywienia i korzystajmy z jego ogromnej wartości prozdrowotnej, by zachować zdrowie i energię na długie lata!

Przeczytaj również: