Ach, ten gluten!

„Tylko bez glutenu!”, czyli nietolerancja na gluten

Idziesz z przyjaciółką na kawę, a ona niepostrzeżenie zamawia ją z mlekiem bez laktozy, bez cukru, bez przetworzonego syropu, a ciasteczko na deser…bez glutenu! Wiesz już, że w social mediach influencerzy dzielą się coraz nowszymi przepisami na potrawy bezglutenowe, a na sklepowych półkach coraz częściej widzisz produkty z etykietą „gluten free”. Słynny gluten jest nietolerowany przez układ pokarmowy wielu osób, dlatego produkty alternatywne coraz szybciej zyskują na popularności. Winna jest temu – nietolerancja glutenu!

No właśnie, ale co to jest ten „gluten”? Z czym go się je? 

Demaskujemy gluten

Gluten można zdefiniować jako grupę białek występujących w produktach zbożowych. Ciasta zawdzięczają mu swoją konsystencję i odporność na wysychanie. A skąd ta nazwa? „Glue” – z języka angielskiego, znaczy przecież „klej”! 

Ale spokojnie, nazwano go w ten sposób ze względu na właściwości, które sprawiają, że ciasto jest elastyczne, nie dlatego, że skleja nam wnętrzności. Gluten wpływa na aromat i „puszystość” wypieków czy innych produktów tego rodzaju, dlatego właśnie – często nie możemy im się oprzeć! 

Ten składnik może się jednak okazać twoim przeciwnikiem – często stojącym na drodze do wymarzonej sylwetki czy upragnionego zdrowia. Mówi się, że „zapycha” on organizm. Warto więc zastanowić się nad bezglutenowymi alternatywami. One też są smaczne!

Pyszny chlebek…pełen glutenu!

Tradycyjne chleby obfitują w gluten. Kiedy chcesz wykluczyć ten element z diety, a kusi cię biała bułeczka czy chrupiący chlebek pszenny, spróbuj najpierw bezglutenowych zamienników na bazie mąki:

  • ryżowej,
  • gryczanej,
  • kukurydzianej,
  • migdałowej,
  • kokosowej,
  • sojowej,
  • jaglanej.

Wiemy, że za pierwszym razem powiesz, że to nie to samo, ale daj im chociaż jedną szansę. Być może nie smakują tak samo, ale mają swoje własne walory smakowe, a także – i to przede wszystkim – walory zdrowotne! 

Nietolerancja na gluten to nie lada wyzwanie kulinarne, jeśli się z nią zmagasz, na pewno nie raz chciałaś upiec bezglutenowe ciasteczka lub chlebek. Tak się składa, że w naszej Diecie Bezglutenowej i Beznabiałowej opracowaliśmy już wszystkie najlepsze przepisy i wymyślamy coraz to nowe! Zamiast głowić się nad nieznanym sobie daniem, możesz zaufać nam i skutecznie pozbyć się nie tylko glutenu, ale także innych produktów silnie uczulających. W tej diecie składniki te są ograniczone do minimum i zastąpione między innymi zwiększoną ilością sezonowych warzyw, produktów roślinnych oraz roślin strączkowych.

Pieczywo w Slow Chef

Dbamy o swoich klientów, dlatego od początków istnienia firmy serwujemy lokalne pieczywo od Reczyńskich. Do większości diet wybraliśmy chleb żytni razowy. Chlebek bezglutenowy pieczemy sami.  Ostatnio zagościł u nas również biały chlebek, ale nie taki zwyczajny, tylko też lokalny! W Diecie Standardowej znajdziecie chleb szczeciński od Reczyńskich! Wspieramy naszych lokalnych, zaufanych producentów, którzy pieką z sercem 😊 A co oprócz chrupiącego chleba? W naszych dietach spróbujesz przeróżnych, smacznych i zdrowych produktów bezglutenowych, takich jak np. bezglutenowe kasze, makaron z groszku. Tak, nawet makaron mamy bezglutenowy! 😉

#GlutenLove 

Jeśli natomiast nie interesuje cię rezygnacja z glutenu i kochasz pszenne pieczywo i tradycyjne makarony ponad wszystko – oczywiście, taką opcję też dla ciebie mamy. W Diecie Standardowej daliśmy upust wszystkim glutenowym fantazjom. Wiemy, że nawet jeśli przez 10 miesięcy wyrzekasz się glutenu, lubisz też dać sobie „wolne” co jakiś czas – i to też jest w porządku, o ile twoje zdrowie ci na to pozwala.

To co nam służy najczęściej jest zdrowe – ale jeśli nie czujesz negatywnych skutków spożywania glutenu – nie musisz z niego rezygnować. Nie ulegaj modnym dietom czy jedzeniowym trendom, tylko słuchaj sygnałów organizmu i kieruj się nimi. Twój organizm ci się za to odwdzięczy 😉 I pamiętaj – to co jest „bez glutenu” nie zawsze jest absolutnie zdrowe! Po prostu – czytaj etykiety.

 

Rozpraw się z glutenowym przeciwnikiem!

Jeśli jednak po jedzeniu często masz wzdęcia, zaparcia czy biegunki i czujesz się jak balon, może to oznaczać, że Twój organizm nie lubi glutenu! Niektórym wystarczy niewielka ilość, żeby go poczuć. Jeśli nie chcesz mieć już więcej do czynienia z tymi objawami – odstaw gluten lub mocno go ogranicz. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami. Nasza dietetyczka doradzi Ci jaka dieta jest dla Ciebie odpowiednia.

Nietolerancja na gluten, czyli wykluczenia, wykluczenia…

Nie tylko gluten to popularny składnik uczulający, jest nim także laktoza. Ale spokojna głowa – mamy również Dietę Bezglutenową i Beznabiałową.

Z naszą pomocą pokonasz nieprzyjemne, po-glutenowe objawy bez problemu. A do tego – nacieszysz się smakiem naszych potraw i zdrowiem – które utrzymasz dzięki prawidłowej diecie 😊 To co, spróbujesz tych zdrowych pyszności? 

Przypominamy, że każda nasza dieta jest dodatkowo kusząca w okresie końca listopada, ponieważ… na hasło BLACK2021 zamówisz ją z 10% rabatem!

 

A jeśli chcesz na bieżąco widzieć potrawy, które dla ciebie gotujemy:

Comments:0

Dodaj komentarz