Odchudzanie, czyli jak nie zwariować

Zacznijmy od poważnych rzeczy. Efektywne odchudzanie to takie, które powoduje stopniową utratę wagi i przede wszystkim – jej utrzymanie. Dlatego tak ważnym aspektem jest racjonalne podejście do tematu.

W końcu przecież chcesz się cieszyć efektami na stałe, a nie zmagać się z ciągłym efektem jo-jo. Aby tak się wydarzyło, należy zastosować dietę, dołączyć do niej ruch oraz powoli zmieniać nawyki żywieniowe.

Pewnie czytasz to i myślisz: żadnej Ameryki nie odkryli. I dokładnie tak jest, ponieważ nie ma innej drogi, by schudnąć. Na ten temat wiemy już dużo i tak po prawdzie, każdy z nas doskonale wie, co robić. Ale często to nie wychodzi. Powstaje zatem jedno proste pytanie.

Dlaczego tak ciężko schudnąć?

Jedzeniem zaspokajasz nie tylko głód

Dla wielu z nas jedzenie jest nie tylko paliwem dla organizmu, ale często staje się czymś, co zaspokaja nasze potrzeby psychologiczne. Za pomocą jedzenia czasem szukamy akceptacji czy przynależności do grupy. Jest to temat, który warto przedyskutować samemu ze sobą. Kiedy jem? Czy umiem odmówić, kiedy wiem, że coś jest dla mnie niezdrowe, a grupa nalega (np. w biurze)? Warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę, ponieważ związek z jedzeniem zadziała, kiedy są w nim zdrowe zasady.

Atak reklamowy

Reklamy jedzenia atakują nas z każdej strony. Konstrukcja reklam jest niesamowicie prosta. Weźmy na tapetę popularnego producenta najsłynniejszego napoju słodzonego. Każda reklama z tym napojem w roli głównej pokazuje szczęśliwych ludzi w pięknych sytuacjach: z przyjaciółmi, przy stole z rodziną, podczas meczu ukochanej drużyny. Taki komunikat w skrócie prezentuje się następująco: ten napój piją ludzie szczęśliwi. Szczęście = napój słodzony. W dodatku nasz własny mózg nam nie pomaga, ponieważ tworzymy dużo skrótów myślowych, których sami czasem nie jesteśmy świadomi.

Kolejna sprawa. Wszelkie niezdrowe rzeczy często reklamują szczupli ludzie. A jakże! Tak samo, jak krem na zmarszczki pokazuje młoda kobieta (choć na szczęście zaczyna się to wyraźnie zmieniać), to o poranku batonika je szczupła (szczęśliwa) kobieta. Taki ambiwalentny przekaz ze świata trochę nas gubi. Skoro nasza podświadomość otrzymuje taki przekaz, to dlaczego mamy sobie odmówić?

Magia słów

Język, który mówi o chudnięciu, też nam nie pomaga. Z nadwagą przecież walczysz, dodatkowe kilogramy są zbędne, oponkę spalasz, boczki zrzucasz. Taka narracja tworzy obraz walki. Te słowa konotują nieprzyjemnie i od razu dają odczucie, że odchudzanie jest ponad Twoje siły.

Chcemy szybko

Świat pędzi, więc wiele rzeczy chcemy szybko. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: jeśli nie zależało Ci na diecie i zdrowym trybie życia przez np. 3 lata, to nie naprawisz tego w 3 miesiące. Odchudzanie, takie skuteczne, to proces. A myśmy się trochę rozbestwili i chcemy mieć wszystko od ręki.

Jak z tym walczyć?

Postaw na szczerość ze sobą. Przeanalizuj, dlaczego chcesz schudnąć. Do jakiej kategorii należy ten cel? Chcesz podobać się sobie czy innym? Odpowiedź sobie na pytanie, czy dasz radę to zrobić samodzielnie, bo jeśli nie, to masz naprawdę wiele możliwości pomocy.

Sposoby na chudnięcie ze wsparciem

Jeśli nie masz czasu, pomysłu i w ogóle nie masz ochoty na liczenie kalorii, to rozwiązaniem będzie po prostu catering dietetyczny. Masz od razu skomponowane posiłki i wszystko przywiezione pod drzwi.

Rozwiązanie: 👉 Catering dietetyczny Slow Chef 👈

Polecamy zwłaszcza diety:

Jeśli odkryjesz, że Twój związek z jedzeniem nie wygląda tak, jak powinien, to udaj się do psychodietetyka lub psychoterapuety. Taka fachowa pomocna dłoń potrafi zdziałać wiele dobrego.

Jeśli nie masz pomysłu na ćwiczenia, ale chcesz zacząć się ruszać, udaj się po pomoc do trenera personalnego. Pomoże Ci dobrać ćwiczenia i zacząć mądrze i bez kontuzji.

Przede wszystkim podejdź do tematu świadomie i zrób to dla siebie. Nie dla nierealnych standardów z telewizji czy Instagrama. To Ty masz czuć się dobrze, bo Twoje ciało jest Twoje.

 

Comments:0

Dodaj komentarz