świeże produkty

Kolejny rok ze Slow Food

Właśnie odebraliśmy przedłużenie karty członkowskiej w organizacji Slow Food Polska. To już nasz czwarty rok ze Slow Foodem!

Slow Food jest międzynarodową organizacją typu non-profit, która określa swój cel jako: “ochrona prawa do smaku”. Slow Food powstał we Włoszech w 1986 r. w odpowiedzi na rozwijającą się na całym świecie żywność typu fast food. Od początku działania organizacji, zajmuje się ona wsparciem niewielkich regionalnych producentów żywności, którym grozi zniknięcie z rynku. Slow Food pomaga szczególności producentom żywności tradycyjnej, zdrowej i produkowanej w sposób, wywodzący się z danego miejsca świata.

Slow Food przypomina o jednej z podstawowych wartości egzystencji, jaką jest zmysłowa przyjemność, którą można osiągnąć dzięki zwolnieniu tempa, chwili wytchnienia, spędzania czasu w gronie przyjaciół, aż do przyjemności z odkrywania smaku dobrego jedzenia. Slow Food również stara się chronić od zapomnienia różnorodność smaków i potraw z całego świata.

Symbolem Slow Foodu jest ślimak, wybrany aby podkreślić pochwałę powolności, nawiązujący do ludowej mądrości, według której powolność jest podstawową cnotą. Powolność rozumiana jest jako roztropność, jak i powaga. Idąc dalej w tym kierunku, można uznać, że ślimak niespiesznie się poruszający jest tak samo niedostępny, jak i nieprzenikniony, wszędzie pozostaje u siebie. Określić go można również kosmopolitą i myślicielem, który przedkłada naturę nad cywilizację.

Przeczytaj także:

Comments:0

Dodaj komentarz