Wiosenna sałatka ziemniaczana z sielawą miedwiańską

Szczególnym miejscem w województwie zachodniopomorskim jest jezioro Miedwie wraz z otaczającymi je bagnami i równinami. Miedwie jest drugim co do wielkości jeziorem w województwie, a piątym w Polsce. Jednym ze skarbów, jakie od niego otrzymujemy, jest wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych, miedwiańska sielawa wędzona, występująca od połowy maja do końca września. Moja propozycja na sielawę to wiosenna sałatka ziemniaczana, na którą przepis znajdziecie poniżej.

Składniki

  • Młode ziemniaki z upraw ekologicznych
  • Wędzona sielawa miedwiańska
  • Liście botwiny z upraw ekologicznych
  • Dobrej jakości śmietana
  • Koperek z upraw ekologicznych

Przygotowanie

Ziemniaki wyszorować szczoteczką, polać olejem kokosowym i posypać solą morską, a następnie piec w naczyniu żaroodpornym w temperaturze 180°, długość pieczenia uzależniona jest od wielkości ziemniaków.

Na talerzu ułożyć liście botwiny, upieczone ziemniaczki oraz sielawę. Polać wszystkie składniki dobrej jakości śmietaną (ja użyłam śmietany 12% Klimeko, o której pisałam we wcześniejszym poście) oraz na koniec posypać porwanym koperkiem. Sałatkę można udekorować miętą oraz podawać z chipsem jarmużu.

Połączenie pieczonych ziemniaków, śmietany i koperku jest dość lekkim rozwiązaniem i przypomina wakacje na wsi. Zaryzykuję stwierdzeniem, że taka kombinacja potwierdza, że proste rozwiązania są najlepsze!

 

Comments:0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *